Lek wydawany bez recepty
Flector Patch 1%, plaster leczniczy, 5 sztuk
(Diclofenacum epolaminum)
Lek Flector Patch plaster leczniczy należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), stosowanych w celu złagodzenia bólu i stanów zapalnych.
Skład:
Substancją czynną: jest diklofenak epolaminy.
Każdy plaster leczniczy 140 cm2 (10 cm x 14 cm) zawiera 180 mg diklofenaku epolaminy co odpowiada 140 mg sodu diklofenaku (1% w/w).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu:
metylu parahydroksybenzoesan (E218): 14 mg, propylu parahydroksybenzoesan (E216): 7 mg, glikol propylenowy: 420 mg, aromat Dalin PH zawierający aldehyd amylocynamonowy, alkohol pentylowocynamonowy, alkohol benzylowy, benzoesan benzylu, salicylan benzylu, aldehyd cynamonowy, alkohol cynamonowy, cytronellol, d-limonen, eugenol, farnezol, geraniol, aldehyd heksylocynamonowy, hydroksycytronellal, izoeugenol, linalol oraz metyloheptino-węglan.
Wskazania:
Lek Flector Patch plaster leczniczy stosowany jest w celu objawowego leczenia bólu towarzyszącego zapaleniu nadkłykcia (tzw. łokieć tenisisty) i skręceniom stawu skokowego.
Działanie:
- Przeciwbólowe
- Przeciwzapalne
Dawkowanie:
Lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież od 16 lat:
Zapalenie nadkłykcia (łokieć tenisisty lub łokieć golfisty):
- Nakleić jeden plaster rano
- Zdjąć plaster wieczorem i nakleić nowy plaster
- Zdjąć plaster rano
- Plastry stosować przez maksimum 14 dni.
Skręcenie stawu skokowego:
- Stosować jeden plaster na dobę
- Zdjąć plaster następnego dnia i nakleić nowy
Plastry stosować przez maksymalnie 3 dni.
Uwaga: Dolegliwości związane ze skręceniem stawu skokowego zazwyczaj ulegają poprawie w ciągu 3 dni, a dolegliwości związane z zapaleniem nadkłykcia – w ciągu 14 dni. Jeśli dolegliwości nie ustąpią, albo ulegną nasileniu, należy skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie u dzieci i młodzież (poniżej 16 lat):
- Nie ma wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku Flector Patch u dzieci poniżej 16 lat.
- W przypadku stosowania u dzieci w wieku 16 lat i więcej, jeśli produkt leczniczy wymaga stosowania dłuższego niż 7 dni lub jeśli objawy pogarszają się, należy zasięgnąć porady lekarza.
Sposób naklejania plastra:
- Otworzyć kopertę zawierającą plastry, wyjąć jeden plaster i dokładnie zamknąć kopertę.
- Zapisać datę pierwszego otwarcia koperty w wyznaczonym miejscu.
- Zdjąć folię plastikową osłaniającą warstwę przylepną.
- Nakleić plaster na bolące lub spuchnięte miejsce. Jeśli to konieczne można podtrzymać plaster za pomocą siatki elastycznej.
- Nie zakrywać plastra innym opatrunkiem.
- Plaster leczniczy można stosować jedynie na zdrową nieuszkodzoną skórę; nie wolno stosować go, jeśli występują rany lub otwarte urazy skóry. Nie należy stosować plastra podczas kąpieli lub prysznica.
- Unikać kontaktu substancji żelowej z oczami, nosem, ustami, genitaliami i odbytem. Jeśli substancja żelowa dostanie się do tych miejsc, należy obficie spłukać je wodą.
- Plastra nie należy ciąć.
Przeciwwskazania:
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którykolwiek składnik produktu leczniczego.
Nie stosować leku:
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na diklofenak, kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek NLPZ.
- Jeśli u pacjenta występuje astma, problemy z oddychaniem, wysypka skórna lub cieknący nos po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- U pacjentek od 6 miesiąca ciąży
- Jeśli u pacjenta występuje czynna choroba wrzodowa żołądka (wrzód trawienny)
- W przypadku uszkodzenia skóry w tym wysiękowe zapalenie skóry, zakażone zmiany skórne, wyprysk, oparzenia lub zranienia
- U dzieci i młodzieży poniżej 16 lat
Działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Niektóre niezbyt częste i bardzo rzadkie działania niepożądane mogą mieć poważny przebieg.
Jeśli wystąpi jeden z poniżej wymienionych objawów alergii, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Flector Patch plaster leczniczy i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą:
- Obrzęk ust, oczu lub języka, świszczący oddech lub atak astmy, czyli objawy ostrej reakcji alergicznej (dotyczy mniej niż 1 na 10 000 pacjentów)
- Wysypka, uczucie pieczenia lub palenia w miejscu naklejenia plastra (dotyczy 1 do 10 na 1 000 pacjentów).
Inne działania niepożądane są zazwyczaj łagodne, nieszkodliwe i przemijające (jeśli wystąpią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą).
Częste działania niepożądane (występują u 1 do 10 na 100 pacjentów):
Niezbyt częste działania niepożądane (występują u 1 do 10 na 1 000 pacjentów):
- Wysypka skórna
- Zaczerwienienie skóry
- Niewielkie czerwone lub fioletowe punkty pod skórą
Rzadkie działania niepożądane (występują u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):
- Sucha i łuszcząca się skóra
- Obrzęk w miejscu zastosowania plastra
Bardzo rzadkie działania niepożądane (występują u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- Wysypka skórna nasilająca się pod wpływem słońca.
Ponieważ lek Flector Patch plaster leczniczy stosowany jest na skórę w miejscu dotkniętym zmianami chorobowymi, istnieje zmniejszone ryzyko działań niepożądanych, takich jak zaburzenia żoładkowo-jelitowe z bólem, niestrawnością lub krwawieniem z żołądka lub jelit, które mogą wystąpić podczas doustnego stosowania diklofenaku. Niemniej jednak, jeśli lek Flector Patch plaster leczniczy nie jest stosowany zgodnie z zaleceniami, powyższe działania niepożądane mogą wystąpić.
Interakcje:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
- Jeśli lek Flector Patch stosowany jest zgodnie z zaleceniami umieszczonymi w niniejszej ulotce, ryzyko interakcji z innymi lekami jest bardzo małe.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Należy skonsultować się z lekarzem w następujących przypadkach:
- Jeśli u pacjenta występuje choroba serca
- Jeśli u pacjenta występuje choroba nerek
- Jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby
- W przypadku występującej w przeszłości choroby wrzodowej żołądka
- W przypadku choroby zapalnej jelit (choroba Crohna), wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub krwawienia z jelita
- Jeśli u pacjenta występuje astma
- Jeśli pacjent ma problemy z oddychaniem, wysypkę skórną lub nieżyt błony śluzowej nosa występujący po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ
- W przypadku stosowania diklofenaku lub innych NLPZ w postaci doustnej lub do zastosowania na skórę
- Jeśli pacjent regularnie przebywa na słońcu lub korzysta z solarium
- W przypadku osób w podeszłym wieku, które mogą być narażone na nasilone działania niepożądane
Dzieci i młodzież:
- Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży poniżej 16 lat.
Ciąża i karmienie piersią:
- Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią lub przypuszcza, że może być w ciąży albo planuje zajść w ciążę, należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.
- Leku Flector Patch plaster leczniczy nie należy stosować począwszy od początku szóstego miesiąca ciąży, ponieważ może on zaszkodzić dziecku lub spowodować komplikacje w czasie porodu. Przed rozpoczęciem szóstego miesiąca ciąży lek Flector Patch plaster leczniczy może być stosowany jedynie z przepisu lekarza, w najmniejszej możliwej dawce i przez najkrótszy możliwy okres.
- W okresie karmienia piersią lek Flector Patch plaster leczniczy może być stosowany jedynie z przepisu lekarza, ponieważ diklofenak przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach. Nie należy stosować leku Flector Patch plaster leczniczy w obrębie piersi kobiet karmiących, na dużych obszarach ciała ani przez dłuższy okres.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:
- Diklofenak zawarty w plastrach leczniczych nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przechowywanie:
- lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci
- przechowywać w oryginalnym opakowaniu, z dala od źródeł światła
- przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.
- nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca
- leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
- zużyć w ciągu 3 miesięcy od otwarcia koperty. Po wyjęciu plastra z koperty, dokładnie zamknąć kopertę.
Podmiot odpowiedzialny:
IBSA Farmaceutici Italia S.r.l., via Martiri di Cefalonia 2, 26900 Lodi, Włochy.
Dodatkowe informacje:
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne Zwróć uwagę na przeciwwskazania.. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.